مصاحبه ی خواندنی با علی موسوی

گپ و گفت خواندنی با علی موسوی مهاجم سابق تیم فوتبال استقلال تهران

علی موسوی

علی موسوی

چند عکس از مهاجم ترکه ای و سیه چرده ای که هواداران استقلال و تیم ملی از او خاطراتی به ذهن دارند. علی موسوی اگر امروز در بین چهره های فوتبالی ساکت ترین و بی حاشیه ترین به نظر می رسد، روزی با درخشش ناگهانی نوید تولد یک ستاره بزرگ را داد. اما عمر فوتبال حرفه ای او زیاد بلند نبود و هنوز یکی مثل فتح الله زاده با حسرت از روزهای حضورش در بایر لورکوزن یاد می کند.

اولین روز حضور در استقلال

روزگاری تک تک جملات وعکس های روزنامه های ورزشی برای فوتبالیست ها اهمیت داشت. آنوقت ها اینقدر روزنامه ورزشی وجود نداشت و اگر روزنامه ای یک خط یا یک عکس از فوتبالیستی منتشر می کرد، باعث ذوق و شوق شان می شد. علی موسوی هم با گلچین کردن این عکس ها و تیترها از روزنامه هایی که درباره اش نوشته اند، یادگاری از آن روزها دارد. عکسی که مشاهده می کنید به اولین روز حضور او در استقلال مربوط می شود. این بازیکن با درخشش در تیم پاس و حضور در جام ملت های 96 نظر استقلالی ها را جلب کرد و سرانجام فتح الله زاده او را به استقلال برد. موسوی در حالی در پاس درخشید که این تیم مهاجم هایی چون برمک، هاشم حیدری و گروسی را در اختیار داشت. انتقال علی موسوی به استقلال آن روزها خیلی هم راحت نبود، طوری که خودش تعریف می کند: «والا درگیری زیادی بود. آقای ملاحی آن موقع دوست نداشت من جدا شوم. در شرایطی موافقت کردند که استقلال پول خوبی بدهند. خودم در جریان نیستم ولی بعدها گفتند آقای فتح الله زاده نزدیک به 20 میلیون آن موقع داده اند.»

زوج طلایی با فرهاد مجیدی

تابستان 77 موسوی در حالی به استقلال رفت که پرسپولیس هم او را می خواست. موسوی پس از جدایی از پاس برای زیارت به مشهد رفت که در بازگشت به تهران مسولان استقلال را در فرودگاه دید. او که از قدیم استقلالی بود، همانجا به دعوت آبی ها پاسخ مثبت داد و پیراهن آبی را به تن کرد. او در اولین فصل حضورش در استقلال زیر نظر حجازی کار کرد. خیلی ها می گفتند حجازی به آن اندازه که باید به علی اعتقاد نداشت اما او همیشه این موضوع را کتمان می کرد: «پس چرا من را بازی می داد؟» اولین فصل حضور موسوی در استقلال، زوج طلایی او و مجیدی را تشکیل داد. خود علی می گوید: «واقعا چشم بسته همدیگر را پیدا می کردیم.» موسوی در آن فصل روی هم رفته-در لیگ و حذفی-نزدیک به 20 گل برای استقلالی ها به ثمر رساند.

بازی دالیان و بعد آن شب نحس

یکی از تاریخی ترین شب های زندگی علی موسوی. بازی استقلال و دالیان چین در نیمه نهایی جام باشگاههای آسیا. موسوی یک گل زد و یک پاس گل داد تا عامل صعود استقلال به فینال شود: «عجب شب بود. یادم نمی رود. محرم بود و من آن گل طلایی را زدم.» اما علی از بازی فینال خاطره خوشی ندارد؛ مسابقه ای که چند موقعیت در آن از دست داد و صدای تماشاگران را در آورد: «البته یک توپ بود که خراب کردم. توپ به زمین خورد و شند درست ضربه بزنم.» اما هر چه بود، حضور موفق او در جام باشگاهها باعث شد تا توسط رودی فولر به فورتنا کلن منتقل شود.

سیروس و پلی چلا هم حریف موسوی نشدند

علی موسوی در اولین فصل حضورش در آلمان درخشید. او با تیم فورتنا کلن آقای گل رقابت های بوندسلیگا 2 شد، طوری که همه از جمله رقبایش او را تمجید کردند. این روزنامه قدیمی هم نشان می دهد پلی چلا یکی از رقبای اصلی او که در تیم ماینس بازی می کرد، در آن روزها امیدوار بود که با کمک سیروس دین محمدی و پاس گل هایش، او را در صدر جدول بگیرد. سرانجام با پایان رقابت های بوندسلیگا 2 علی راهی لوکوزن شد.

پول زیاد نصیب شان شد!

انتقال پر سر و صدای علی موسوی به لورکوزن. اما علی کلا در این تیم سرحال نشان نداد. در اردوی پیش از فصل لورکوزن در انگلستان شدیدا آسیب دید و تا برگردد، دیگر دیر شده بود. او هیچگاه نتوانست در لورکوزن بدرخشد اما در این بین سود خوبی نصیب استقلال شد. بعدها فتح الله زاده گفت: «اگر علی کمی دیگر در آنجا می ماند، پول بیشتری نصیب استقلال می شد.» علی با لبخند می گوید: «نمی خواهم منتی بگذارم. ولی به اندازه ای که باید از کنار من پول نصیب شان شد!»

سفر تاریخی به آمریکا

زمستان 78 و یک سفر به یاد ماندنی برای علی موسوی. در این تصویر او در کنار ملی پوش هایی چون نادرمحمدخانی، حمید استیلی، کریم باقری، رسول خطیبی و ستار همدانی در آمریکا دیده می شود. تیم ملی در آن سال راهی این کشور شد و سه بازی دوستانه مقابل مکزیک، آمریکا و گواتمالا انجام داد که علی در همان تورنمنت برای تیم ملی گل زد. البته او جزو بازیکنانی بود که به خاطر مصدومیت در تمرین، جام جهانی 98 را از دست داد. روی پای علی در تمرین شکست و دیگر نتوانست به فرانسه برود.

جلدی که بعدها کمتر دیده شد

موسوی در جام ملت های 96 پس از درخشش در پاس به تیم ملی رسید اما اوج درخشش او با تیم ملی در بازی های آسیایی سال 98 بود. موسوی توانست همراه با تیم ملی ایران در بانکوک قهرمان شود. البته او قبل از این بازی ها با مصدومیت زانو روبرو شد اما با اصرار پورحیدری و مسولان فدراسیون به تایلند رفت. موسوی در اولین بازی غایب بود و پس از آن در ترکیب ثابت تیم ملی قرار گرفت و توانست خوش بدرخشد. البته هاشمیان بعدها از آن روزها به تلخی یاد کرد، روزهایی که باعث شد قید تیم ملی را بزند! در پایان جام موسوی جزو بهترین بازیکنان ایران بود و مجله فوتبال آسیا هم با اختصاص دادن چنین جلدی، به تعریف از او و تیم ملی ایران پرداخت./ خبرآنلاین

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه