لوازم ارایشی مرگبار را به راحتی شناسایی کنید

سرویس زیبایی جوان ایرانی؛ بخش لوازم آرایش:

لوازم ارایشی مرگبار را به راحتی شناسایی کنید

لوازم ارایشی مرگبار را به راحتی شناسایی کنید

کاربران محترم مجله دلگرم در اینجا برای شمالوازم ارایشی مرگبار در نظر گرفته ایم امیدواریم که مورد علاقه شما قرار گیرد. با ما همراه باشید.

بعضی از مارک‌ها تمام مواد مصرفیشان را روی برچسب محصول تولیدی نمی‌نویسند بنابراین یک مقدار انتخاب ماده آرایشی سالم مشکل‌تر می‌شود و نمی‌توان به راحتی مواد آرایشی سمی را تشخیص داد.

انجمن مواد آرایشی سالم و ایمن فهرستی از مواد شیمیایی مضر را منتشر کرده است که در ادامه مطلب هر کدام را برای شما توضیح می‌دهیم.

● چه شامپوهایی سمی هستند؟

ماده خطرناک: سورفاکتانت
از مواد رایجی که در بعضی محصول‌ها یافت می‌شود، می‌توان به ماده‌ای اشاره کرد که به ویژه در محصولات حاوی سورفاکتانت یافت می‌شود و از طریق پوست، تنفس و گوارش قابل جذب بوده و گفته می‌شود، علاوه بر خشکی و التهاب پوست و مخاط‌ها، درصورت مصرف زیاد آثار سرطان زایی نیز دارد.

ایزوپروپیل الکل و الکل‌های مشابه که به وفور در این محصولات یافت می‌شود، می‌تواند باعث خشکی، التهاب و درماتیت آلرژیک و چروک خوردگی سریع‌تر پوست شود. سدیم لوریل سولفات و آمونیوم لوریل سولفات که در بسیاری از مواد آرایشی و بهداشتی یافت می‌شود،

در دسته سورفاکتانت‌های آنیونی قرار می‌گیرند و در اکثر مواد شوینده و کف کننده استفاده می‌شوند. سورفاکتانت‌های کاتیونی نیز که بار الکتریکی مثبت دارند، در محصول‌هایی از قبیل نرم کننده‌ها و صاف کننده‌های مو و لباس به عنوان ضدالکتریسته ساکن وجود دارند

. مصرف این مواد علاوه بر آثار التهابی و آلرژیک بر پوست و چشم، درصورت جذب سیستمیک یا خورده شدن به طور اشتباهی می‌تواند آثار داخلی متعددی داشته باشد.

لوازم ارایشی مرگبار را به راحتی شناسایی کنید

● رژ لب‌ها را نخورید!

ماده خطرناک: فرم مالدئید
فرمالدئید که در خیلی از محصول‌ها مثل رژ لب، لاک ناخن و.. یافت می‌شود، می‌تواند باعث التهاب و تحریک پوستی شده و درصورت تماس مزمن باعث ضعف عمومی شود.

رنگ‌های شیمیایی متعددی که در محصول‌های مختلف، به ویژه در محصول‌های زیبایی و آرایشی مصرف می‌شود، می‌تواند درصورت رعایت نکردن استانداردهای خاص، مشکل ساز باشد.

گاهی این رنگ‌ها برای ایجاد رنگ خاصی با هم ترکیب می‌شوند که علاوه بر عوارض پوستی، می‌تواند عوارض متعدد داخلی نیز داشته باشد. به ویژه در مورد رژلب که در طول روز چند بار تکرار شده و احتمال دارد با خوردن هر نوع ماده غذایی مقداری از آن مستقیما نیز وارد بدن شود.

● خطراختلالات هورمونی

ماده خطرناک: فتالات
واژه فتالات که به صورت Phthalates ممکن است روی برچسب رژ لب دیده شود ماده‌ای است

که در آزمایشگاه مشخص شده که باعث به وجود آمدن اختلالات هورمونی می‌شود و با آزمایش روی حیوانات نیز مشاهده شد، در جنین آن‌ها نقص‌هایی را به وجود می‌آورد. معمولا ۲ قسم از این ماده در مواد آرایشی استفاده می‌شود یکی بنزیل فتالات (BBP) و دیگری دی بوتیل فتالات (DBP).

● به خوشبو‌ها اعتماد نکنید

ماده خطرناک: فراگرنس
برچسب مواد آرایشی خود را نگاه کنید تا در آن عبارت fragrance freeوجود نداشته باشد به خصوص اگر پوستی حساس دارید چون این افزودنی‌های خوشبو

می‌توانند باعث تحریک پوست شما شوند و مشکلاتی را ایجاد کنند. حتی گاهی در تولید عطر و ادکلن، باز مقدار زیادی ماده معطرکننده به محصول اضافه می‌شود که می‌توانند باعث سردرد، سرگیجه، آلرژی پوستی و تغییرات رنگ پوست شوند.

هرگاه قصد خرید یک محصول آرایشی و بهداشتی داشتید دقت کنید که روی آن عبارت fragrance free نوشته شده باشد.

لوازم ارایشی مرگبار را به راحتی شناسایی کنید

● حساسیت شدید در کمین شماست

ماده خطرناک: اکسی بنزون
اگر خواستید رژلب یا هر نوع کرم مخصوص لب بخرید که روی آن ادعا شده بود که از لب‌های شما در مقابل اشعه‌های مضر آفتاب محافظت می‌کند حتما روی برچسب آن را ببینید تا در آن اکسی بنزون (Oxybenzone) نباشد این ماده می‌تواند باعث به وجودآمدن حساسیت یا اختلال هورمونی شود حتی می‌تواند به سلول‌ها نیز آسیب برساند.

● مراقب باشید سرطان نگیرید

ماده خطرناک: بوتیل هیدروکسی
ماده بوتیل هیدروکسی که روی برچسب ماده آرایشی شما به صورت (Butylated Hydroxyanisole) نوشته می‌شود به عنوان یک ماده نگهدارنده شناخته می‌شود اما چندی پیش موسسه ملی سم‌شناسی آمریکا اعلام کرد،

این ماده می‌تواند در انسان‌ها منجر به سرطان شود اما متاسفانه در بسیاری از مواد آرایشی و بهداشتی مثل رژ لب و خط چشم این ماده وجود دارد


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه