علاقه به مطالعه را در کودکان تان ایجاد کنید

سلامت نیوز: یک دکترای روانشناسی کودک و نوجوان با تاکید بر اینکه در مرحله آمادگی، پیش از آنکه کودک بخواهد یا بتواند از متن آموزشی یا درسی چیزی یاد بگیرد، باید اطلاعاتی را کسب کند گفت: پدر و مادر می توانند، با انجام کارها و فعالیت هایی، این روند را سرعت بخشند.

دکتر محمدزارع نیستانک در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه والدین باید برای درس خواندن کودکان خود برنامه ریزی کنند، گفت: یکی از ضروری ترین نیازهای انسان در زندگی داشتن یک برنامه مناسب است .

وی خاطرنشان کرد: هر چند در جامعه ما بسیاری از افراد و خانواده ها به این اصل اساسی و مهم توجهی نمی کنند، اما انسان هایی که طالب موفقیت و سعادت هستند برنامه منظمی را برای زندگی خود و فرزندانشان تنظیم می کنند. برنامه ای شامل تمام نیازهای جسمی و روانی کودکان، تنظیم شود. به این منظور باید انجام تکالیف شرعی و دینی ، بازی ، ورزش ، انجام تکالیف درسی ، تماشای تلویزیون ، همکاری در امور خانه ، شرکت در بحث های خانواده ، مطالعه و کتاب خوانی باید در یک برنامه روزانه گنجانده شود.

نیستانک با تاکید بر اینکه خواندن فعالیتی است که در آن نمادها، علامت ها و حروف به کلمه ها و جملاتی با معنای مشخص تبدیل می شوند، گفت: هدف نهایی از کسب توانایی خواندن، رسیدن به مرحله ای است که فرد بتواند نوشته ای را بخواند، آن را نقد و بررسی کند و درنهایت به نیازی از نیازهای خود پاسخ گوید.

این دکترای روانشناسی کودک و نوجوان افزود: گام نخست در رسیدن به توانایی خواندن این است که یاد گیرنده چه کوچک و چه بزرگسال با چگونگی آرایش حروف و کلمات در متنی که می خواند، آشنا شود. به عنوان مثال بداند که زبان انگلیسی را از چپ به راست و زبان های فارسی و عربی را از راست به چپ می نویسد.

وی گفت: عمل خواندن به طور کلی اینگونه اتفاق می افتد که شخص، شکل کلمات و عبارات را روی صفحه می بیند، آن گاه این شکل ها از طریق سلسله اعصاب بینایی به مغز منتقل می شود و مغز آنها را درک و وارد ذهن می کند. این جاست که شخص می تواند بخواند.

نیستانک گفت: در مرحله آمادگی، پیش از آنکه کودک بخواهد یا بتواند از متن آموزشی یا درسی چیزی یاد بگیرد، باید اطلاعاتی را کسب کند که عبارتند از دانستنی هایی بسیار کلی درباره زبان، دانستن نام حروف الفبا و این که هر لفظی که بر زبان جاری می شود از چند صدای متفاوت تشکیل شده است. اینکه هر یک از حروف الفبا دارای صدایی خاص هستند که در مرحله آمادگی خواندن باید به این موارد توجه داشت.

وی افزود: در همین مرحله است که پدر و مادر می توانند با انجام کارها و فعالیت هایی این روند را سرعت بخشند. فعالیت هایی مانند خواندن مطلبی برای کودک و آشنا کردن او با شکل نوشتاری زبان، از طریق نشان دادن کلمات و حروف به وی، تا در نهایت کودک درک کند عبارات و نوشته هایی که می بیند، داستانی را بازگو می کنند ودانش تازه ای را به او یاد می دهند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه