عسل برای کودک زیر یکسال سم است

سلامت نیوز: با تولد اولین نوزاد ممکن است با مشاهده برخی رفتارها سوالاتی ذهن والدین را درگیر کند اینکه نوزاد تازه متولدشده زیاد می خوابد؟، نزدیک بین است، چه مدت پس از تولد می خندد، آیا دچار اضطراب می شود یا نه و چه موادغذایی را نباید تا یک سالگی به کودک داد و....

یک متخصص کودکان در گفت وگو با سلامانه در پاسخ به این سوالات اظهار داشت: معمولا برای چند هفته اول، به نظر می رسد که همه نوزادان فقط می خواهند، بخوابند ولی در واقع، نوزادان به 15 تا 16 ساعت در روز به خواب نیاز دارند.

دکتر رامین مظفری در ادامه اظهار داشت: البته بهترین زمان برای خواباندن کودک زمانی است که کودک کسل است، نه بلافاصله بعد از خوردن غذا یا زمانی که او بی تابی می کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نوزادان نزدیک بین اند، گفت: نوزادان بسیار نزدیک بین هستند و در ابتدای زندگی زمانی که اشیا و افراد فقط 30 سانتی متر با آنها فاصله دارند، می توانند به وضوح تصاویر را ببینید.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در ادامه در پاسخ به اینکه کودک از چه زمانی می خندد، اظهار داشت: معمولا پس از 4 تا 6 هفته پس از تولد کودک می خندند و بعد از ششمین هفته تولد، اجتماعی می شوند و به لبخند والدین و اطرافیان، واکنش نشان می‏دهند و لبخند می زنند. البته ظرف مدت 4 تا 6 ماه اول می توان شاهد واکنش های دیگری از نوزاد بود مثل زیرچشمی نگاه کردن به یک سمت و گرفتن قیافه های خنده دار به خود و درآوردن سر و صدای زیاد.

مظفری با اشاره به اینکه شیرخواران در ماه پنجم به 2 برابر وزن زمان تولد خود می رسند، افزود: در ماه پنجم تولد، وزن کودک به احتمال زیاد 2 برابر بدو تولد می شود بنابراین اگر کودکی با آنکه شیر مادر می خورد ولی هنوز به اندازه کافی وزن نگرفته، والدین در این خصوص حتما با پزشک متخصص اطفال صحبت کنند.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا برای تغذیه کودکان زیر 3 سال ممنوعیت غذایی خاصی وجود دارد، گفت: معمولا توصیه می شود والدین حداقل تا سن 1 سالگی، به کودک عسل ندهند چون وجود نوعی باکتری در آن می تواند باعث مسمومیت بوتولیسم شود. علاوه بر این نیز بهتر است به کودک تا یک سالگی نیز از دادن شیر گاو به تنهایی اجتناب شود.

مظفری در پایان با بیان اینکه بسیاری از والدین با مشاهده تغییراتی در رنگ مدفوع کودک نگران می شوند، گفت: تغییر در رنگ مدفوع کودک تنها بخشی از روند رو به رشد کودک است و این مساله نباید باعث نگرانی بیش ازحد والدین شود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه