مجموعه : دانستنی ها. برخی معتقدند که کاراکتر یودا در جنگ ستارگان از روی اینشتین ساخته شده است و فردی که این کاراکتر را خلق کرد خودِ یودا را الهام بخش طراحی آن می داند. اما باید بگوییم که در حقیقت یک میمون زیبا با چشمانی باز که در جنگل های اندونزی، فیلیپین و بورنئو زندگی می کند و به آن میمون شبگرد هندی گفته می شود الگوی خلق چنین کاراکتری بوده . این موجود که گفته می شود مجموعا ۱۰ گونه مختلف از آن روی کره زمین وجود داشته باشد، یکی از جالب توجه ترین انواع میمون هاست که به خاطر چشمان باز، انگشتا ...

عجیب و تنها میمون گوشتخوار دنیا (عکس)

مجموعه : دانستنی ها
عجیب و تنها میمون گوشتخوار دنیا (عکس)
برخی معتقدند که کاراکتر یودا در جنگ ستارگان از روی اینشتین ساخته شده است و فردی که این کاراکتر را خلق کرد خودِ یودا را الهام بخش طراحی آن می داند. اما باید بگوییم که در حقیقت یک میمون زیبا با چشمانی باز که در جنگل های اندونزی، فیلیپین و بورنئو زندگی می کند و به آن میمون شبگرد هندی گفته می شود الگوی خلق چنین کاراکتری بوده .

عجیب و تنها میمون گوشتخوار دنیا (عکس)

این موجود که گفته می شود مجموعا ۱۰ گونه مختلف از آن روی کره زمین وجود داشته باشد، یکی از جالب توجه ترین انواع میمون هاست که به خاطر چشمان باز، انگشتان کشیده و در نهایت جهش های بلندش مورد توجه قرار دارد.

این موجود صدای بسیار بلندی را از خود تولید می کند و تنها میمونی است که به صورت انحصاری از گوشت تغذیه می کند. در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید تا بیشتر با این حیوان دوست داشتنی آشنا شوید.

بگذارید در ابتدای امر به مشخصه اصلی این موجود یعنی چشم های آن اشاره کنیم که در زمره بزرگ ترین چشم ها در مقایسه با ابعاد و اندازه بدنش در قلمرو حیوانات محسوب می شوند و علت این مساله هم کاملا روشن است: این جانور همانطور که از نامش بر می آید یک شکارچی شبگرد است.

اما همه میمون ها هم دید خوبی در شب ندارند علت هم این است که چشم تقریبا همه میمون ها فاقد پرده درخشان است؛ نوعی بافت بازتاب دهنده در چشم که دید در شب موجودات زنده را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

برای آنکه با پرده درخشان بیشتر آشنا شوید کافیست که نور چراخ قوه خود را به داخل چشمان یک راکن بیندازید تا ببینید که چطور شروع به درخشیدن می کنند. اما چشم انسان فاقد چنین بخشی است و به همین خاطر قوه بینایی ما تا حدودی در تاریکی با مشکل روبروست.

عجیب و تنها میمون گوشتخوار دنیا (عکس)

اما میمون شبگرد هندی نیز همینطور بود تا اینکه براثر تکامل چشمهایش به چنی�� عینک قدرتمندی مجهز گردید. این جانور در اصل چشمانی برای استفاده در روز داشت اما براثر مرور زمان توانمندی های دید در شب آنها را بهبود بخشید و بدون در اختیار داشتن پرده درخشان به این سطح از توانایی رسید.

ظاهرا اینطور است که اگر چشمان شما برای دید در روز آفریده شده باشند، چنانه به مرور زمان آنها را برای دیدن در تاریکی شب پرورش دهید، چون چشمها ذاتا فاقد پرده درخشان هستند باید تا آنجا که ممکن است ابعادشان بزرگ شود تا بیشترین میزان نور را از خود عبور دهند.

در مورد این میمون چشم های آن به قدری بزرگ شدند که قادر به چرخیدن به اطراف نیستند. اما برای رفع این مشکل نیز راهکاری وجود دارد؛ جانور به جای چرخاندن چشم هایش می تواند سر خود را تا ۳۶۰ درجه به اطراف بچرخاند و به خاطر داشتن چشمان درشتی مانند این و سری با قابلیت چرخش به تمام جهات، میمون هندی شبگرد را می توان جغذ جنگل های حاره ای خواند.

عجیب و تنها میمون گوشتخوار دنیا (عکس)

عجیب و تنها میمون گوشتخوار دنیا (عکس)

این میمونعلاوه بر انسان دشمنان خطرناک دیگری چون سگ ها و گربه ها دارد و حشراتی که با آفت کش ها برخورد داشته اند هم می توانند باعث تجمع مواد شیمیایی خطرناکی در بدن آنها شوند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه