دانستنی های سفید کردن دندان

شاید شما از بدرنگی دندانهای تان ناراضی باشید یا حتی مایل باشید برای داشتن یک چهره زیباتر،دندانهای سفیدتری داشته باشید. معمولا رنگدندانهای هر فرد با رنگ پوست او هماهنگی دارد. اگر به چهره یک سیاه پوست نگاه کنید، امکان دارددندانهای او خیلی سفید به نظر شما بیاید ولی حقیقت این است که زمینه تیره و سیاه پوست او ایجاد خطای دید می کند و موجب می شوددندانهایش سفیدتر به نظر بیاید.

سفید کردن دندان،رنگ زرد دندان،رنگ دندان و ژنتیک

رنگ زرددندان

اگر شما از رنگدندانهای تان ناراحت هستید و به نظرتان زرد یا قهوه ای هستند، اول باید علت این تغییرات را از میان عوامل زیر پیدا کنید تا بعد درباره سفیدکردن دندانهای تان صحبت کنیم.

سفید کردن دندان،رنگ زرد دندان،رنگ دندان و ژنتیک

ژنتیک

بعضی افراد به صورت ژنتیک،دندانهای روشنی دارند ولی برخیدندانهای شان تهرنگ زردیا قهوه ای دارد. بنابراین اولین قدم این است که رنگدندانهای خانواده تان را بررسی کنید و متوجه شوید این تغییر رنگ(بدرنگی) ارثی است یا اکتسابی.

سن

بالارفتن سن، یکی از دلایل شایع بدرنگیدندانها است. با گذشت زمان، مینایدندانسایش می یابد و رنگ زرد عاج از ورای آن بیشتر خود را نشان می دهد و به همین دلیل است کهسالمندان،دندانهای زردتری دارند.

غذاها ، نوشیدنی ها:سیگارو نوشیدن زیادقهوهوچای2 علت اصلی بدرنگیدندانها است. اگر شما عادت دارید که در طول روز زیاد سیگار بکشید، باید منتظر تغییر رنگدندانهای تان باشید. مصرفنوشابه های گازدار سیاه و زردنیز به مرور زمان می توانددندانهای شما را بدرنگ کند.

اول باید پوسیدگی هایدندانهای تان را ترمیم کرده و ترمیم های آسیب دیده را جایگزین کنید، سپسدندانهای تان را سفید کنید.

داروها و بیماری ها

مادران باید مراقب تغییر رنگدندانکودکان باشند. اگر مادر در دوران حاملگی ازآنتی بیوتیکو تتراسایکلین استفاده کند یا در دوران کودکی، کودک این آنتی بیوتیک را مصرف کند، ممکن استدندانهای کودکدر آینده دچار تغییر رنگ شود. مصرف زیادفلورایددر دوران کودکی نیز موجب تغییر رنگدندانها می شود.

سفید کردن دندان،رنگ زرد دندان،رنگ دندان و ژنتیک

ضربه و عصب کشیدندانها

اگر بهدندانهای جلویی شما در اثر زمین خوردن، ضربه وارد شود، رگ های خونی داخلدندانپاره و مواد رنگی خون به داخل عاجدنداننفوذ می کند و به مرور زمان، رنگدندانرا تیره می کند. به همین شکل اگر پس از عصب کشیدندان، بقایای عصبدندانو مواد پرکننده ریشهدنداندرون تاجدندانپاک نشوند، موجب تغییر رنگدندانخواهد شد.


همه چیز از سفیدکردن دندان شروع شد

سفید کردندندانها، روشی است که با استفاده از آن، رنگ زرد یا قهوه ایدندانها را از بین می برند ودندانها سفید و براق می شوند و شما لبخندی درخشان خواهید داشت. روش های متفاوتی برای سفید کردندندانها وجود دارد؛ از سفید کردندندانها به وسیله مواد شیمیایی گرفته تا استفاده از اسیدهای ضعیف و لیزر.

گاهی اوقات ممکن استدندانپزشک با استفاده از ابزار خاصی، سطحدندانراسایشدهد و تغییر رنگ های سطحیدندانهای شما را از بین ببرد، ولی آنچه بیش از سایر این روش ها طرفدار دارد، سفید کردندندانها با مواد شیمیایی است. سفید کردندندانها ممکن است کاملا در مطبدندانپزشکی انجام شود یا این کهدندانپزشک، وسایل و موادی را در اختیار شما بگذارد تا خودتان در منزل،دندانهای تان را سفید کنید.

بسیاری از افراد، تکنیک سفید ��ردندندانها در خانه را ترجیح می دهند چون دیگر مجبور نیستند چندین جلسه بهدندانپزشک مراجعه کنند.

سفید کردندندانها در خانه

سفید کردندندانها در خانه، این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است و شما را از رفت وآمدهای مکرر به مطبدندانپزشکی نجات می دهد.

به هر یک از داروخانه ها سر بزنید، بسته های رنگارنگ و متفاوتی از محصولات سفیدکنندهدندانها پیدا خواهید کرد. اما بهتر است به توصیهدندانپزشکان، یک نوع مناسب را از میان آن ها انتخاب کرده و پس از یادگرفتن نحوه صحیح استفاده از این محصولات و تعیین مقداری از ژل سفیدکننده در هر بار مصرف توسطدندانپزشک، از این محصولات استفاده کنید.

این محصولات معمولا حاوی ژل هیدروژن پراکساید هستند.دندانپزشک ابتدا ازدهانشما قالب گیری خواهد کرد و یک جفت قاشقک پلاستیکی که متناسبدهانشماست، تهیه می کند.

سفید کردن دندان،رنگ زرد دندان،رنگ دندان و ژنتیک

شما باید ژل را داخل این قاشقک بریزید و آن را یک یا دو ساعت در طول روز، دروندهانتان نگه دارید. گاهی نتایج آن طی 2 روز آشکار می شود ولی معمولا برای این کهدندانها به اندازه کافی سفید شوند، باید یک تا دو هفته این عمل را تکرار کنید.

این روزها، چسب های خاصی به بازار آمده است که ادعا می شود با چسباندن رویدندانها،دندانها را سفید می کنند ولی نتایج استفاده از آن ها چندان رضایتبخش نیست و به میزان کمیدندانهای شما را سفیدتر خواهد کرد.

استفاده از لیزر، دندان

لیزر؛ یک قدم تا سفیدشدندندانها

اگر می خواهید در یک جلسهدندانهای تان را سفید کنید، باید با استفاده از لیزر این کار را انجام دهید. لیزر، انرژی زیادی را به مواد سفیدکننده وارد خواهد آورد و موجب می شود فعالیت سفیدکنندگی این مواد تسریع شده و خیلی زود مواد رنگی از رویدندانهای شما پاک شود. البته ممکن است بسته به شدت بدرنگیدندانهای شما، این جلسه مدت زمان کوتاه یا طولانی تری داشته باشد.

سفید کردندندانها با لیزر، معمولاً گران تر از سایر روش های سفید کردندندانهاست ولی در مقابل، شما در مدت زمان کوتاهی، لبخندی سفید و براق خواهید داشت. لازم است حرارت حاصل از این لیزرها به گونه ای تنظیم شود که موجب آسیبدندانها نشده و حتما از محافظ های چشم، استفاده شود.

اول ترمیم پوسیدگی، دوم سفید کردندندان

برای انجام سفیدکردندندانها باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

* سفید کردندندانها درمانی زیبایی و انتخابی توسط شخص است نه درمانی که از نظر سلامتی برای شخص لازم باشد.

* سفید کردندندانها بر روی کامپوزیت(ماده ترمیمی همرنگدندان) مؤثر نیست بنابر این بهتر است از سفید کردندندانهایی که با این مواد ترمیم شده اند خودداری کرد.

* قبل از سفید کردندندانها باید از سلامتدندانولثهمطمئن شد. سفید کردندندانها را نمی توان در مورد کسانی که لثه های ملتهب دارند و یا دچارپوسیدگیدندانهستند به کار برد.

* بهداشتدهانودندانیکی از مهمترین موارد در زیبایی و دوام سفیدیدنداناست.مسواک زدنمرتب ونخ کشیدندندانتأثیر زیادی در جلوگیری از پوسیدگی و بیماری لثه و نیز حفظ سفیدی و شفافیتدندانها دارد.

* تشکیلجرمو پلاک میکروبی بر رویدندانها ظاهر آن ها را تغییر می دهد و باعث زردی می گردد. برای دوام زیباییدندانهای تان هر شش ماه یک بار بهدندانپزشک، برای تمیز کردن حرفه ایدندانها مراجعه کنید.

* پس از سفید کردن ممکن است،دندانها تا مدتی بهسرما و گرماحساس باشند. در این موارد بهتر است از خوردن غذاها و آشامیدنی های داغ و یا سرد خودداری کنید تا این حالت زودتر برطرف شود.

سفید کردن دندان،رنگ زرد دندان،رنگ دندان و ژنتیک

* به علت باز شدن منافذدنداندر هنگام سفید کردندندانتا بیست وچهار ساعت پس از سفید کردن از خوردن و آشامیدن غذاها ونوشیدنی های رنگی مثل خورشت های رب دار، قرمه سبزی، نوشابه و چای خودداری کنید.

منبع: تبیان


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه