خطر بستن تلفن همراه به کمربند

سلامت نیوز: با گسترش روزن افزون استفاده از تلفن همراه سوال در مورد آثار زیانبار آن بر سلامت انسان ها روزبه روز بیشتر می شود. در مورد اثرات زیانبار تلفن همراه دو موضوع بیشتر مطرح است، سرطانزا بودن و آسیب به باروری. در علم پزشکی همیشه مواردی مطرح می شوند که اکثرا نیز از مبادی غیرپزشکی هستند! اینکه تلفن همراه دارای اثر زیانبار روی باروری مرد است یا نه، باید به مدارک معتبر استناد کرد.

یک ارولوژیست در گفت وگو با سلامانه درخصوص آثار تلفن همراه روی باروری مردان اظهار داشت: در سپتامبر 2008 در دانشگاه کلیولند مطالعه ای منتشر شد که نشان می داد در مردانی که تلفن همراه شان را دائم به کمر متصل می کنند، قدرت باروری با گذشت زمان آسیب می بیند. این مردان یا تلفن همراهشان را در جیب شلوار حمل می کنند یا اینکه آن را به کمربند شلوار متصل می کنند.

دکتر محمدرضا صفری نژاد افزود: در این بررسی ذکر شده است که امواج الکترومغناطیسی تلفن همراه باعث آسیب به تولید اسپرم می شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه اسپرم دارای سه پارامتر تعداد، حرکت و شکل طبیعی است، گفت: مهم ترین پارامتر حرکت اسپرم است که تشعشعات تلفن همراه بیشترین اثر سوء را روی آن دارد.

وی با بیان اینکه هر چقدر میزان تشعشع تلفن همراه زیاد باشد آثار مضر آن نیز بیشتر خواهد بود، افزود: نوع تشعشع تلفن همراه از نوع الکترومغناطیس بوده و علت آن این است که تلفن همراه برای عملکرد خود از امواج فرکانس رادیویی استفاده می کند.

رییس انجمن کلینیک سلامت خانواده در ادامه اظهار داشت: برای اندازه گیری میزان تشعشع در تلفن همراه از واحدی بنام SAR استفاده می شود که مخفف کلمات Specific Absorption Rate به معنای میزان جذب اختصاصی است. میزان جذب اختصاصی عبارت از میزان انرژی فرکانس رادیویی است که هنگام استفاده از تلفن همراه جذب بدن می شود. هر چقدر این عدد کمتر باشد، تلفن همراه سالم تر است.

صفری نژاد با بیان اینکه در آمریکا شرکت های سازنده حین ساخت تلفن همراه مستلزم رعایت حد تعیین و تعریف شده میزان جذب اختصاصی تلفن همراه هستند، گفت: تمام تلفن های همراه که ساخته یا فروخته می شوند باید حد تعیین شده را رعایت کنند؛ این میزان 6/1 وات به ازای هر کیلوگرم است. ولی باید توجه داشت میزان تشعشع دریافتی به مقدار زیادی، به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. مثلا اگر آنتن دهی ضعیف باشد، برای برقراری ارتباط، گوشی تلفن همراه، مقادیر زیادی امواج رادیویی ارسال می کند و درنتیجه میزان تشعشع بالا می رود، بنابراین در مکان هایی که آنتن دهی ضعیف است نباید از تلفن همراه زیاد استفاده شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه