ازدواج هندوانه سربسته نيست!

سلامت نیوز: خوشبختانه بيشتر صاحبنظران معتقدند با اين همه دستاورد علمي که در زمينه فرايندهاي ارتباطي زوج و عوامل موثر بر سلامت يا عدم سلامت رابطه زوج وجود دارد، تا حد زيادي مي توان يک ازدواج موفق يا ناموفق را پيش بيني کرد...

دكتر اعظم صالحي،روان شناس و مشاور خانواده و ازدواج در روزنامه سلامت نوشت: امروزه خيلي از جوانان مي گويند نمي خواهند چشم بسته ازدواج کنند و معمولا يکي از دغدغه هاي آنها، پيدا کردن مشخصه هايي است که آنها را در پيش بيني ازدواجي موفق ياري کند. خوشبختانه بيشتر صاحبنظران معتقدند با اين همه دستاورد علمي که در زمينه فرايندهاي ارتباطي زوج و عوامل موثر بر سلامت يا عدم سلامت رابطه زوج وجود دارد، تا حد زيادي مي توان يک ازدواج موفق يا ناموفق را پيش بيني کرد...

خصوصيت هاي رفتاري و شخصيتي مي تواند تضمين کننده يک ازدواج موفق باشد.

شاخص ارزشمندي که مي توان بر اساس آن آينده يک ازدواج را پيش بيني کرد، كيفيت ارتباط پيش از ازدواج است. مشاهده رفتار دو نفر پيش از ازدواج، شاخص خوبي است كه براساس آن پيش بيني كنيم بعد از ازدواج چگونه با هم برخورد خواهند كرد. سوال اساسي اي که اين دو نفر مي توانند از خود بپرسند اين است: در اين مدت که همديگر را مي شناسيم، چه نسبتي از زمان با هم بودن را صرف رابطه مثبت و آرامش بخش و چه مدت را صرف رابطه منفي و تنش زا كرده ايم؟ البته مدت زمان آشنايي و نوع رابطه تا حدودي تعيين کننده ميزان درستي اطلاعات است؛ مثلا دختر و پسري که مدت کمي از زمان شروع آشنايي آنها مي گذرد، فرصت زيادي براي شناخت همديگر ندارند. علاوه بر اين، آنهايي هم که در فضاي عاشقانه و رومانتيک با هم ارتباط برقرار کرده اند، بهتر است زياد به اطلاعاتي که در مورد همديگر دارند، اعتماد نکنند.


پژوهش گاتمن

يکي از تاثيرگذارترين پژوهش ها در اين زمينه، پژوهش هاي انجام گرفته به وسيله گاتمن است. گاتمن پس از انجام پژوهش هاي آزمايشگاهي، از طريق مشاهده رفتار 130 زوج که پذيرفته بودند زندگي زناشويي خود را زير ذره بين بگذارند، به اين نتيجه رسيد که برخي از رفتارها و خصوصيات شخصيت زوج، به خصوص در ابعاد کلامي، عاطفي و جنسي، تا حد زيادي با رضايت زناشويي آنها مرتبط است و مي تواند تضمين کننده زندگي مشترک طولاني مدت باشد.

گاتمن مي گويد: با مشاهده شکل گفت وگو و مشاجره زن و شوهر، مي توان احتمال زندگي موفق يا طلاق گرفتن آنها را پيش بيني کرد. وي به 4 خصيصه رفتاري، تحت عنوان چهار اسب سوار که زندگي مشترک را به سرعت به سمت نابودي و طلاق پيش مي برند اشاره مي كند:

انتقاد، سرزنش، جبهه گيري و سکوت. به عقيده او، در تمام ازدواج ها به نوعي شاهد 4 ويژگي فوق هستيم اما زماني كه اين 4 سوار دائم در زندگي زناشويي حضور داشته باشند، رابطه زوج با مشکل جدي روبرو مي شود. در نهايت، زن و شوهر بعد از تلاش هاي زياد براي حل اين مشکلات، اميد خود را از دست مي دهند، از همديگر فاصله مي گيرند، دچار احساس تنهايي مي شوند و اگر به آنها کمک نشود، زندگي مشتركشان به پايان مي رسد. وجود اين 4 اسب سوار در زندگي، وقوع طلاق را پيش بيني مي کند و در صورتي که اقدام ها و تلاش هاي زن و شوهر به نتيجه نرسد، درصد درستي اين پيش بيني، از 90 درصد هم بالاتر مي رود.

خصوصيات زوج هاي خوشبخت

محققان ديگري هم از طريق پژوهش هاي خود به اين نتيجه رسيده اند كه زوج هاي خوشبخت کساني هستند که:

1. انتظارهاي واقع بينانه اي از يكديگر دارند و متوجه هستند كه ارتباط هميشه بي دردسر نخواهد بود.

2. آنها در برقراري ارتباط کلامي، عاطفي و زناشويي مهارت خوبي دارند.

3. در حل مشكلات و تعارض ها مهارت خوبي دارند. البته همسران بايد اين مهارت ها را بياموزند و در بهبود مشكلات تلاش كنند.

4. همسرشان را صادقانه و صميمانه دوست دارند و روابط آنها مانند دو دوست است. درخصوص مسايل و ارزش هاي اخلاقي، مذهبي و اجتماعي با يكديگر توافق دارند.

در مجموع، در پاسخ به اين سوال که کدام يک از خصايص فردي، خانوادگي و محيطي افراد، تضمين کننده ازدواج موفق است، بايد گفت ترکيبي از خصوصيت هاي رفتاري و شخصيتي مي تواند به احتمال زياد تضمين کننده ازدواج موفق باشد. از جمله اين خصوصيات، به طور خلاصه مي توان به شباهت ها (در ابعاد فرهنگي، خانوادگي، سني، تحصيلي، جسماني و...)، ويژگي هاي شخصيت��، سلامت روان، علاقه و مهارت در برقراري روابط عاطفي و زناشويي، جذابيت جسماني، ميل و مهارت در رابطه زناشويي، مهارت هاي حل مساله و تعارض و حمايت خانواده دو طرف اشاره کرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه