اختلال در روند تخصیص ارز دارو/ قیمت‌گذاری دارو منطقی می‌شود

: رییس سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت از ایجاد اختلال در روند تخصیص ارز دارو خبر داد.

ایسنا ؛ دکتر رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه از دو هفته گذشته بانک مرکزی اصلا همکاری در خصوص تخصیص ارز دارو نداشته است، گفت: این در حالی است که قول داده بودند شرایط را نسبت به گذشته بهتر کنند. وقفه در تخصیص ارز دارو نباید صورت گیرد.

وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، گفت: ما صحبت‌هایی را در این زمینه با مسئولان مربوطه در بانک مرکزی داشته‌ایم. البته بانک مرکزی در این زمینه تلاش خواهد کرد و گاهی ممکن است اختلاف نظرهای بین دستگاهی و همچنین بوروکراسی‌ها موجب ایجاد اختلال شوند. مطمئنم که این موضوع حل خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره تماس‌های مردمی و گله‌های مردم از کمبودها و قیمت داروها نیز گفت: به نظرم نارضایتی‌های مردم دو دسته است، یک موضوع مربوط به نارضایتی از کمبودهای دارویی و موضوع دیگر مربوط به قیمت‌های دارویی است. متاسفانه هنوز مشکل کمبودها برطرف نشده است البته شرایط نسبت به گذشته بهتر است اما هنوز تامین و تدارک دارو به روال منطقی بازنگشته است.

داروهای بیماران «ام اس» رایگان است

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه داروهای بیماران «ام اس» پیش از این رایگان بوده اما اکنون بیماران مجبور به پرداخت مبالغی در ازای دریافت داروهایشان هستند، گفت: البته داروهای بیماران ام اسی هنوز هم رایگان است، اما در این باره باید گفت که برخی مراکز درمانی بدهی‌های سنگین به شرکت‌های دارویی دارند و این شرکت‌ها به دلیل همین بدهی‌ها به مراکز درمانی دارو نمی‌دهند. به این ترتیب است که بیماران در مراکزی که برای دریافت دارو پیش از این مراجعه می‌کرده‌اند ممکن است با مشکلاتی مواجه باشند و در مقابل در مراکز دیگر مجبور می‌شوند که بابت داروهایشان هزینه بپردازند. چنین مشکلاتی در زمینه تامین داروی بیماران گاهی به وجود می‌آید.

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال که چرا برخی داروها در بازار دارویی کشور با کمبود مواجه است اما همان داروی خاص را می‌توان از مراکزی مانند ناصرخسرو تامین کرد، گفت: وقتی در تامین و تدارک دارو تعلل ایجاد شود، از آنجا که اطلاعات بازارهای زیرزمینی دقیق است ممکن است با سوء استفاده از دفترچه‌های بیمه و یا واردات داروهای قاچاق، در��دد پاسخگویی به نیاز بازار برآیند. اگر شرایط دارویی کشور طبیعی باشد جایی برای فعالیت اینچنین بازارهای زیرزمینی وجود نخواهد داشت. همانطور که گفتم هر چند وضعیت از نظر کمبودهای دارویی بهتر شده اما همچنان با برخی کمبودها روبرو هستیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره برخی اظهارات بیماران در زمینه ما به التفاوت قیمت داروها و اینکه برخی داروخانه‌ها ما به التفاوت قیمت دارو را از خود بیمار دریافت می‌کنند، گفت: در این راستا از اول مهرماه تفاهمنامه‌ای با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برقرار کرده‌ایم، اکنون این تفاهم نامه اجرایی شده است. در هفته نخست مهرماه مشکلات زیادی در این زمینه وجود داشت. در هفته دوم این مشکلات کمتر شد. اکنون هم که در هفته سوم قرار داریم این تفاهم نامه اجرایی شده و تمام داروخانه‌های سطح کشور قیمت‌های جدید دارو را مبنا قرار داده‌اند.

وی گفت: اینکه عنوان شده داروخانه‌ای از هلال احمر به بیمار گفته که باید ما به التفاوت قیمت دارو را از بیمار اخذ کند، مطمئنا تخلفی صورت گرفته و در صورتی که چنین تخلفهایی به ما منعکس شود آنها را پیگیری خواهیم کرد.

دیناروند همچنین با اشاره به تفاهم صورت گرفته با بیمه‌ها در جهت حمایت از 136 قلم داروی گران قیمت که مقرر شده بود از مهرماه امسال ما به التفاوت قیمت آنها برا بیماران جبران شود نیز گفت: مکانیزم حمایت از بیماران از طریق بیمه‌ها پیگیری می‌شود همچنین در هفته آینده تعداد دیگری از داروهای گران قیمت به این 136 قلم اضافه خواهد شد در مجموع تمرکز ما بیشتر بر روی داروهای گران قیمت است.

ترخیص دارو از گمرک طبق روال انجام شده و عادی شده است

روند ترخیص دارو از گمرک عادی شده است

وی همچنین درباره وضعیت ترخیص داروها از گمرک نیز گفت: وضعیت ترخیص داروها از گمرک بسیار بهتر شده است. واردات دارو امری مستمر است و اکنون ترخیص دارو از گمرک طبق روال انجام شده و عادی شده است.

دیناروند درباره آخرین تصمیم‌ها برای حل مشکلات دارویی کشور نیز گفت: کمبودهای دارویی باید به حداقل ممکن کاهش یابد. تصمیم‌های نادرستی در گذشته گرفته شده که به دنبال برطرف کردن آنها هستیم. در نظر داریم تولید داخلی داروها و همچنین واردات دارو را تسهیل کنیم. در مورد چند گانگی قیمت داروها نیز تاکید می‌کنم که از این پس قیمت گذاری داروها منطقی خواهد بود.


 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه