احسان، پسر کفاشیان، از معافیت سربازی تا گرفتن مدال قهرمانی

جزئیات خوش شانسی های احسان کفاشیان

داستان زندگی احسان، پسر علی کفاشیان که بدون آنکه مسابقه بدهد مدال قهرمانی آسیا گرفت، از سربازی معاف شد، با همین سهمیه به دانشگاه رفت و همان روزها به استخدام وزارت نفت درآمد.

در خبرهای اولیه نامی از پدر برده نشده بود اما برداشت ها این بود که پسر علی کفاشیان صاحب پورشه است. سایت های خبری کاری به تکذیبیه های کفاشیان و فدراسیون نداشتند و از این پورشه و رانتی که احسان کفاشیان برای خرید این ماشین میلیاردی استفاده کرده بود، نوشتند.

خانواده کفاشیان این خبر را تکذیب کرده اند و مدعی اند پسرشان هیچ وقت پورشه نداشته و سوار این ماشین نشده اما توضیحات احسان مهاجر شجاعی یکی از دوستان احسان درباره ماشین او جالب بود: «احسان پورشه ندارد. ماشین او بنز SL500 است.» بنزی که قیمت آن بین هفتصد تا نهصد میلیون تومان است و فاصله زیادی با یک میلیارد ندارد.

پسر کفاشیان در کنار احسان حدادی

پسر کفاشیان در کنار احسان حدادی

پاداش صعود به جام جهانی چه شد؟

بعضی ها می گویند داشتن این ماشین نباید برای پسر مردی که سال ها هم در بانک مرکزی پست مدیریتی داشته و هم در ورزش، عجیب باشد اما نظر عده ای هم این است که خانواده کفاشیان تا این حد ثروتمند نیست که بخواهد این همه هزینه کند. نظر آنها این است که این بنز با همین پاداش صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 2014 خریده شده.

بعد از صعود تیم ملی، به اعضای تیم ملی، کی روش سرمربی تیم، علی کفاشیان رییس و مهدی محمد نبی دبیرکل فدراسیون پاداش های ویژه ای داده شد؛ حواله وارد کردن یک خودروی خارجی.
گفته می شود کفاشیان این حواله را به پسرش داده و به خاطر همین است که احسان الان می تواند یک بنز گران قیمت داشته باشد.

البته بماند که این پاداش به بعضی از بازیکنان اصلی تیم ملی مثل اشکان دژاگه داده نشد. او و آنهایی که در سه بازی که به صعود تیم به جام جهانی منجر شد، حضور نداشتند؛ این پاداش را نگرفتند. البته گفته می شود بنز او مدل سال 2012 است که در حال حاضر 600 میلیون تومان قیمت دارد.

قرار بود احسان هم دونده باشد

احسان کفاشیان نام غریبی در ورزش نیست. تقریبا از زمانی که علی کفاشیان در بخش مدیریت ورزش حضور داشته، پسرش هم در کنارش بوده. روزهایی که او رییس فدراسیون دوومیدانی بود، پسرش هم وارد این رشته شد. پدر رکورددار دوی 110 متر با مانع بود و امید داشت پسر هم بتواند راهش را برود اما احسان، غیر از مقطعی کوتاه که به مقام چهارم جوانان آسیا هم رسید، دیگر هیچگاه همانی نشد که کفاشیان انتظارش را داشت. نه در دوهای سرعت توانست در حد قهرمانی ظاهر شود و نه در پرش طول و ارتفاع اما با اینحال مدتی عضو تیم ملی دوومیدانی بود؛ حضوری که برای او امتیازات قابل توجهی داشت. امتیازاتی که گفته می شود اگر کفاشیان رییس فدراسیون نبود، شاید به احسان نمی رسید.

احسان کفاشیان سال 82 در مسابقات قهرمانی داخل سالن آسیایی تهران ذخیره تیم دو امدادی بود. تیم قهرمان شد و او هم حکم قهرمانی گرفت. با این حکم احسان هم از سربازی معاف شد، هم بدون کنکور دانشجوی تربیت بدنی شد و هم کارمند وزارت نفت. نظر منتقدان کفاشیان این است که پسرش از نام و موقعیت او استفاده کرده است اما دوستان احسان در دوومیدانی این نظر را رد می کنند. احسان مهاجر شجاعی که از هم دوره های پسر کفاشیان در دوومیدانی بوده و همراه او استخدام وزارت نفت شده می گوید: «احسان در دوومیدانی بود و در مسابقات شرکت می کرد. عضو تیم ملی بود. خیلی ها از امتیازات ویژه استفاده کردند. خیلی ها که اصلا ورزشکار نیستند هم از امتیازات استفاده می کنند. احسان فقط چون پسر کفاشیان است علیه اش موضع گیری شده.»

نکته عجیبی که درباره احسان کفاشیان وجود دارد این است که چطور او که در مسابقات آسیایی ندویده، حکم قهرمانی گرفته. قاسم فیروزی که آن سال ها مسئول کمیته مسابقات فدراسیون دوومیدانی بود، چیز عجیبی در این موضوع نمی بیند: «شاید برای کسانی که با دوومیدانی آشنا نیستند، این مسئله قابل توجیه نباشد اما در مسابقات داخل سالن به همه اعضای شش نفره تیم امدادی حکم می دهند، چه به آنهایی که دویده باشند چه به آنهایی که ذخیره باشند. در مسابقات فضای باز اینطور نیست. فقط چهار نفری که می دوند روی سکو می روند و حکم دریافت می کنند.»

احسان کفاشیان (فرد نشسته روی صندلی)

احسان کفاشیان (فرد نشسته روی صندلی)

کارمند نفت با ماهی 1.5 میلیون حقوق

احسان استخدام وزارت نفت است. سال 1382 بود که وزارت نفت تصمیم گرفت 142 قهرمان ملی را به عنوان معلم ورزش استخدام کند. چهره هایی نظیر حسن رنگرز، مجید خدایی، احسان مهاجر شجاعی و … به استخدام این وزارتخانه درآمدند. احسان کفاشیان هم با همان حکم قهرمانی یکی از مربیان ورزش وزارت نفت شد اما در همه این سال ها حرف این بوده که احسان بدون اینکه کاری برای وزارتخانه انجام بدهد و حضوری داشته باشد، حقوق چند میلیونی می گیرد. زمانی هم که او کنار تیم دوومیدانی نفت دیده شده، گفته اند که برای این کار قرارداد جداگانه ای بسته و پول جداگانه ای هم گرفته.

احسان مهاجر شجاعی در این موضوع هم از کفاشیان حمایت می کند: «درست است ما مثل کارمندان اداری سر کارمان حاضر نمی شویم. اصلا هم قرار نیست ما کارمند باشیم. احسان یا بیشتر قهرمان هایی که استخدام شده اند، وظیفه شان آموزش و مربیگری است. من خودم زمانی که می دویدم، عضو تیم نفت در لیگ بودم. الان هم که مربی شده ام. احسان هم مدت هاست که تیم نونهالان نفت را آموزش می دهد. هر روزی که تیم تمرین دارد احسان کنار تیمش است. خیلی روزها صبح زود سر تمرینات است.»

مهاجر شجاعی درباره دستمزدها هم اینطور توضیح می دهد: «ما ماهیانه یک میلیون و هفتصد هشتصد می گیریم. این کل درآمد ما از این وزارتخانه و کاری است که انجام می دهیم. نه موقعی که ورزشکار بودیم قرارداد می بستیم نه زمانی که مربیگری می کنیم. ما به جای قرارداد مربیگری و ورزشکاری حقوق ماهیانه می گیریم.»

در این چند سالی که علی کفاشیان دبیرکل کمیته ملی المپیک و رییس فدراسیون فوتبال بوده، اسم احسان هم هر از گاهی برده شده. بعضی ها می گویند او کارهای تجاری پدرش را انجام می دهد و حتی آمد و رفت بعضی از اسپانسرها را هم به او ربط می دهند.

زمانی که شهاب دادگرنژاد مشاور عالی فدراسیون فوتبال دستگیر شد، توجه ها بیشتر به احسان جلب شد. سال 1391 که دادگرنژاد به خاطر پرونده های مالی به اوین رفت، گفته شد او توسط احسان به پدرش معرفی شده بود. دادگرنژاد از زمانی که کفاشیان در کمیته ملی المپیک بود، با او در ارتباط بوده و احسان هم این موضوع را تکذیب نکرده بود.

زمانی که دادگرنژاد بازداشت شد، احسان به خبرآنلاین گفته بود: «ما با هم دوست بودیم. از هشت سال قبل می شناختمش. زمانی که من دوومیدانی کار می کردم، او هم برای تمرین کشتی به آکادمی کمیته ملی المپیک می آمد.»

ساده زیستی پدر، تجملات پسر

علی کفاشیان را مردی مومن می شناسند که به قول محمدرضا یزدانی خرم، رییس سابق فدراسیون والیبال، جزو حلقه «مدیران مسلمان ورزش» است.

او نماز صبح را در مسجد محل شان در شهرک غرب می خواند. حتی روزی هم که قرار بود برای دومین بار در انتخابات فدراسیون شرکت کند و لابد کارهای زیادی داشت که باید انجام می داد، از شهاب دادگرنژاد که هنوز مشاور عالی اش بود و بازداشت نشده بود، خواست که صبح علی الطلوع دم در مسجد منتظرش باشد. در فدراسیون فوتبال هم معمولا کارمندهایی که نماز ظهر و عصر را به جماعت می خوانند پشت سر او می ایستند. با این همه، به نظر می رسد پسرش، احسان، شباهت زیادی به پدر ندارد.

احسان به مانند بسیاری از همسالانش دوست دارد موهایش را مطابق مد روز آرایش کند، پیراهن آستین کوتاه تنگ می پوشد و دوست دارد ماشین های خارجی گرانقیمت سوار شود.

می گویند کفاشیان دل خوشی از این رفتارهای پسرش ندارد، به همین خاطر هم دوست ندارد رسانه ها در مورد او خیلی کنجکاوی نشان بدهند. او یک بار در گفتگویی به شوخی گفته بود که احسان «شپش توی جیبش معلق می زند» یا در پاسخ به برخی شایعات گفته بود «اگر عرضه چنین کاری داشت که من مشکلی نداشتم.»

احسان کفاشیان یک بار هم ازدواج کرده. نامزدی او با دختر برادر رضا علاءالدین (مالک پاساژ معروف علاءالدین) چند روز بیشتر دوام نداشته است و به دلایلی نامعلوم این زوج از هم جدا شده اند.

دوست صمیمی احسان حدادی

احسان کفاشیان متولد سال 1362 است. در دورانی که در دوومیدانی بود، این رشته ستاره های زیادی داشت. با خیلی ها سلام و علیک داشت اما با اینکه پسر رییس فدراسیون بود، خیلی ها ترجیح می دادند دوستی نزدیکی با او نداشته باشند. رفاقت ها در حد حضور در تیم و تمرینات بود.
شاید حالا تنها دوست نزدیک او در ورزش احسان حدادی باشد. حدادی بارها از او حمایت و تعریف کرده، هر چند این تعریف هم بی دلیل نیست. سال 1390 زمانی که حدادی برای حضور در المپیک لندن آماده می شد، با رییس فدراسیون وقت، محمدرضا کاظمی آشتیانی به مشکل خورد. احسان کفاشیان اسپانسری پیدا کرد و کنفرانس خبری تشکیل داد تا احسان حدادی حرف هایش را بزند. / هفته نامه تماشاگران امروز

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه