ابتلا به "لیپتوسپیروسیس" در دوران بارداری منجر به مرگ جنین می‎شود

سلامت نیوز: مدیرگروه بیماری‎های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تب، لرز، پرخونی ملتحمه چشم، سردرد و درد عضلانی از علائم بیماری عفونی "لیپتوسپیروسیس" است.

محمد ساکی در گفت‎وگو با ایسنا، اظهار کرد: "لیپتوسپیروسیس" یک بیماری عفونتی است که به ‎وسیله یک باکتری بیماری‎زا به نام سپتوسپیدا ایجاد می‎شود و به شکل مستقیم و غیرمستقیم از حیوان به انسان منتقل می‎شود.

وی با بیان اینکه این بیماری نام‎های دیگری همچون تب شالیزار، تب مزارع نیشکر، تب خوک‎چران‎ها، تب لجن و تب شیردوشان معرفی شده است، اضافه کرد: این بیماری در همه مناطق دنیا رخ می‎دهد اما در مناطق گرمسیر و پرباران شایع‎تر است.

دکتر ساکی با اشاره به اینکه در سال‎های اخیر کانون این بیماری استان‎های مازندران و گیلان بوده است، افزود: عامل این بیماری به شکل‎های بیماری‎زا و غیربیماری‎زا در طبیعت وجود دارد، عامل بیماری‎زا در کودهای مرطوب، خاک‎های مرطوب و آب‎های سطحی وجود دارد و عوامل غیربیماری‎زا در تمام حیوانات میزبان طبیعی وجود دارد که از طریق ادرار آنها دفع و می‎تواند از حیوان به انسان منتقل شود.

مدیرگروه بیماری‎های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی بیان کرد: دوره کمون (نهفتگی بیماری) بین 5 تا 14 روز بوده و 2 تا 20 روز متغیر بوده و این بیماری به شکل‎های مختلفی همچون بیماری خفیفی شبیه آنفلوآنزا، نارسایی کلیوی، خونریزی و التهاب عضله، مننژیت و خونریزی ریه همراه با نارسایی تنفسی و کاهش پلاکت، افزایش گلبول سفید، عامل زردی و آسیب به پوشش داخلی عروق کوچک در ساختمان‎های کلیه، کبد و پرده‎های مغز و... است.

وی با تأکید بر اینکه مرگ‎ومیر از طریق بیماری لیپتوسپیروسیس 5 تا 30 درصد است، اضافه کرد: اغلب بیماران کاملاً بهبود می‎یابند و گاهی بیماری سال‎ها و ماه‎ها ادامه دارد و عوارض ماندگاری مثل خستگی مزمن، سردرد، درد عضلانی، افسردگی و التهاب چشم ایجاد می‎کند.

ساکی گفت: این بیماری در دوران بارداری منجر به مرگ جنین، سقط و مرده‎زایی می‎شود.

مدیرگروه بیماری‎های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی یادآور شد: این بیماری با شروع ناگهانی تب، لرز، پرخونی ملتحمه چشم، درد عضلانی، سردرد و زردی خود را نشان می‎دهد.

وی بیان کرد: تشخیص بیماری لیپتوسپیروسیس از طریق آزمایش‎های مختلف انجام می‎شود که از آن جمله می‎توان به پیدا کردن پادتن ضدمیکروب در خون یا کشت باکتری آن در خون، ادرار، بافت گیاهی و روش مولکولی PCR اشاره کرد.

ساکی تصریح کرد: در موارد خفیف بیماری با مصرف آنتی‎بیوتیک‎ها درمان انجام می‎شود و در موارد شدید، بیمار بستری و از داروهای تزریقی و اقدامات حمایتی برای درمان استفاده می‎شود.

این پزشک اذعان کرد: میزبان‎های این بیماری در طبیعت شامل گونه‎های متنوعی از حیوانات، پستانداران کوچک، جوندگانی مثل موش و جوجه تیغی، گاو، خوک، سگ، راسو، سگ آبی، خزندگان و به‎ ندرت گوسفند و بز هستند.

وی گفت: انتقال عمده این بیماری از طریق تماس مستقیم یا غیرمستقیم با ادرار این حیوانات و همچنین با بافت حیوانات آلوده، خوردن غذاها و نوشیدن آب آلوده صورت می‎گیرد اما از انسان به انسان به‎ندرت رخ می‎دهد.

ساکی با اشاره به گروه‎های در معرض خطر ابتلا به این بیماری افزود: کسانی که به‎علت فعالیت‎های شغلی، تفریحی و یا گروهی در معرض تماس ادرار یا بافت‎های حیوانات مذکور هستند در معرض خطرند که شامل دامداران، کشاورزان، باغداران، شالیکارها، قصاب‎ها، کارگران کشتارگاه‎ها، افرادی که در تهیه مواد غذایی نقش دارند و کارگران مزارع نیشکر و آب‎وفاضلاب، ماهیگیران و شکارچیان و... هستند.

این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی خاطرنشان کرد: همچنین افرادی که در طبیعت ورزش می‎کنند مثل شناگران و قایق‎رانان و ساکنان روستاهایی که آب آشامیدنی سالم و بهداشتی ندارند در معرض این بیماری هستند.

وی تصریح کرد: اقداماتی در جهت کنترل منبع عفونت، کاهش جمعیت حیوانات مخزن به‎ویژه موش‎ها، جدا کردن این حیوانات از محل سکونت انسان با ایجاد مانع و حصار و تمیز نگه داشتن محیط اطراف منزل، ساختن خانه‎های مقاوم در برابر نفوذ جوندگان، ایمن‎سازی سگ‎ها و چارپایان اهلی، دفع بهداشتی زباله و فضولات حیوانات به‎ویژه حیوانات خانگی و خودداری از تماس با ادرار حیوانات، حیوانات و خاک آلوده از روش‎های پیشگیری و کنترل این بیماری است.

دکتر ساکی اواخر بهار تا اواخر تابستان را بیشترین وقت شیوع این بیماری اعلام کرد و گفت: در مواردی ایمن‎سازی و واکسیناسیون در انسان قابل انجام است و این امر برای کوتاه‎مدت صورت می‎گیرد و در مواردی که فردی وارد یک منطقه آلوده شود با دستور پزشک آنتی‎بیوتیک برای پیشگیری تجویز می‎شود.

مدیرگروه بیماری‎های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی بیان کرد: تاکنون مواردی از ابتلا به این بیماری در استان مشاهده نشده اما احتمال موارد مشکوک وجود دارد که تاکنون گزارش نشده است.

 
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه